logo

Reklam Alanı
 • 16 Ağu 2019 9:06 - Okunma Sayısı: 3.276 - Yorum Yaz (0)

  2.YÖRESEL GİYİM ŞENLİĞİ BİNLERCE KİŞİYİ BİRARAYA GETİRDİ

  2.YÖRESEL GİYİM ŞENLİĞİ BİNLERCE KİŞİYİ BİRARAYA GETİRDİ

  Mengen ilçemizde 2. kez gerçekleştirilen Yöresel Giyim Kültür Şenliği etkinlikleri coşkulu bir şekilde tamamlandı.

  Saat 11.00’de yöresel giysili vatandaşlar havuzlu kahvenin önünde toplandı.

  DÖRTYOL MEVKİİNDE 700 KİŞİ BULUŞTU

  Toplanan kalabalık davul zurna ekibi eşliğinde dörtyol mevkiine kadar yürüdü.
  Dörtyol mevkiinde toplanan yaklaşık 700 kişi Gökçesu beldesine hareket etti.

  GÖKÇESU’DA 1500 KİŞİ KARŞILADI

  Gökçesu girişinde Mengen’den gelenler karşılandı. Gökçesu’da misafirleri karşılayan 1500 kişilik grupla birleşerek davul zurna eşliğinde kortej halinde yürüyüşe geçen grup Gökçesu Belde parkına ulaştı.

  Program, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz olmak üzere tüm kültürümüze ışık tutan atalarımız için saygı duruşu ile başladı.

  Mengen ilçesinde görev yapıp tarihe iz bırakan ve hayatta olmayan belediye başkanları anıldı.

  Ardından Mengen Ortaokulu öğrencileri tarafından sunulan folklör gösterisi ile devam edilen şenlikte davul zurna ekibi eşliğinde eğlencelere geçildi.

  KIZ İSTEME ADETİ CANLANDIRILDI

  Yöre sanatçılarının da sahne aldığı programda yöremize has kültürlerden biri olan “kız isteme adeti” canlandırıldı.

  Kız isteme adetinde dikkat çeken bir detay da canlandırma ekibinde Mengen, Gökçesu ve Pazarköylü kadınların birlikte yer alması idi.

  PAZARKÖY YÖRESİNDEN KATILIM YÜKSEKTİ

  Piknik havasında geçen ve halk hareketi olarak devam eden şenliğe Mengen Belediye Başkanı ve ekibi misafir olarak, Gökçesu Belediyesi ekibi bu yılki organizasyon destekçisi olarak katıldı. Pazarköy halkının da destek ve misafir olarak katılımı yüksekti.

  BAŞKA YÖRELERDEN VE ŞEHİRLERDEN DE KATILIM OLDU

  Bu seneki şenliğe Mengen dışında Bolu köylerinden, çevre il, ilçe ve ülkemizin çeşitli yerlerinden katılım oldu. Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan, gurbette olan Mengen sevdalılarının katılımı şenliğin heyecanını artırdı.

  KATILIMCILAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

  Yöresel giyimli kadın ağırlıklı katılımcılar, bavul zurna eşliğinde ve yöre sanatçılarının şarkıları ile gönüllerince eğlendiler.

  ÇOK SAYIDA STAND AÇILDI

  Şenlikte, giyim kültürüne has, satış ve tanıtım standları ve katılımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan ticari standlar birbirleri ile yarıştı.

  FOTOĞRAF GÖNÜLLÜLERİ BİRBİRLERİ İLE YARIŞTI

  Şenliğin bir başka göze çarpan yanı da fotoğraf çekmek için katılanların sayısının yüksekliği oldu. Yöremize renk katan şenliği takip etmek ve rengarenk giyimleri kayda almak isteyen fotoğraf sanatçıları, fotoğrafseverler, çeşitli fotoğraf kulüpleri ve basın mensupları bol bol fotoğraf çekti.

  SENEYE PAZARKÖY’DE YAPILMASI PLANLANIYOR

  Giyim Kültür Şenliğinin önümüzdeki sene Pazarköy yöresinde yapılması planlanıyor. Bu sayede Mengen Yöresel Giyiminin kültüren merkezlerinin bir araya getirilmesi ve 3 senede de farklı yerde yapılarak bölgesel kaynaşmaların da gerçekleşmesi amaçlanıyor.

  #

  YORUM YAZ