logo

Reklam Alanı
 • 12 Eyl 2018 23:04 - Okunma Sayısı: 181 - Yorum Yaz (0)

  2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI

  2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI

  2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HAZIRLIK TOPLANTISI YAPILDI

   

  Bolu Valisi Aydın Baruş, 2018-2019 eğitim öğretim yılına hazırlık toplantısı düzenlendi. Toplantıda okullarda alınacak güvenlik tedbirleri, kötü madde kullanımları ile ilgili alınacak tedbirler, servis araçlarının denetimleri ve eğitimde kalitenin artırılmasına yönelik açıklamalarda bulunuldu ve sorular cevaplandı.

  Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı hazırlık toplantısına Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kunuk, Sağlık İl Müdürü Muhammed Emin Demirkol, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat, Emniyet Müdürlüğü Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve okul aile birliği üyeleri katıldı.

   

  Toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Bolu Valiliği Yazı İşleri Müdürü İsmail Gürer tarafından bir sunum gerçekleştirildi.   yeni Eğitim öğretim yılında okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması amacıyla alınacak tedbirler, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele, öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla alınması gereken tedbirler ile eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik uygulamalar ile ilgili bir sunum yapıldı.

  EMNİYET MÜDÜRÜ, JANDARMA KOMUTANI VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI SUNUM YAPTI

  Okullarda öğrencilerin güvenliği noktasında mevcut durumu özet halinde aktaran İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ise okulların güvenliği konusunda geçen yıl yapılanlar ile bu yıl planlanan konular hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Sorumluluk bölgesinde bulunan okullar ile ilgili olarak bilgiler veren Emniyet Müdürü Erdoğan, okullarda görev alacak irtibat görevlileri, güvenlik kameraları, internet cafe denetimleri, kötü madde kullanımını engellemeye yönelik çalışmalar, öğrenci, veli ve okul servislerine yönelik verilecek eğitim ve seminerler ile ilgili katılımcılara bir sunum yaptı.

  Bir diğer sunumda ise;  İl Jandarma Komutanı Nadir Çelik, 2018-2019 eğitim öğretim yılında sorumluluk alanlarında alınacak güvenlik tedbirleri  ile  geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yapılan çalışmalar, alınan önlemler ve takip edilen konularla ilgili katılımcılara bilgiler aktardı.

  Daha sonra bir sunum gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Kunuk da okulların güvenliğini sağlamak konusunda daha önceki toplantılarda alınmış kararlar, uygulamalar ve yeniden yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. Okullardaki kamera sistemleri,  yapılan tadilat ve iyileştirmeler,  bağımlılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar, okul çevresinde alınacak tedbirler ile ilgili yapılan toplantı ve seminerler ve okul servisleri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında yaptığı sunumla katılımcılar bilgilendirdi.

   SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ SUNUMU

  Sağlık İl Müdürü Muhammed Emin Demirkol ise sunumunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 100 günlük eylem planı kapsamında açıklanan Beslenme Dostu Okullar Projesi ile ilgili katılımcılara bilgiler aktardı. Demirkol, proje sunumunda Bolu’da Beslenme Dostu Okular sertifikasını almaya hak kazanan 25 okul olduğunu ifade etti.

  “YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILIMIZ HAYIRLI OLSUN”

  Toplantıda son konuşmayı yapan Bolu Valisi Aydın Baruş öncelikle yeni eğitim öğretim yılının ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulundu. “Allah evlatlarımıza başarı versin, sağlık” versin diyerek konuşmasına devam eden Vali Baruş, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

  “Eğitim bu memleketin en önemli meselelerinden biridir. Eğitimle ülkemizin 1 yıllık değil, 10 yıllık değil gelecek asırlardaki durumunu inşa etme yükümlülüğü hepimizin üzerinde. Sizler de eğitim camiasının çok değerli yöneticileri olarak bu çabada en önemli pay sahibi olacak kişilersiniz. Biz eğitimi 3 başlık altında ele almamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunlardan birincisi öncelikle okullarımıza devam eden çocuklarımızın güvenliğini sağlamak. Bu konuda alınması gereken tedbirleri 2017-2018 yılında yaptığımız gibi bu yılda devam ettireceğiz. 2017-2018 yılında bizleri üzecek, çocuklarımızı tehlike altına düşürecek önemli bir olayın yer almadığı yapılan sunumlarda gözüküyor. Okullarımızda meydana gelen olaylar çok nitelikli olaylar değil. Bu okullarımızda vermiş olduğumuz eğitim çalışmaları çerçevesinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nde konularla ilgili sorumluluğu bulunan arkadaşlarımız, Emniyet Müdürlüğü  ve Jandarma Komutanlığı özellikle çocuklarımızın vücut dokunulmazlığı, çocuk istismarı konusunda gerekli eğitim çalışmalarını yürütüyorlar. Bu noktaya yeni eğitim yılında da önem verilmesi lazım. Çocuklarımızı kişilik sahibi olarak yetiştirmek istiyorsak onların hem vücut hem ruhen onlara bir birey olduklarını hissetmelerini sağlamak zorundayız. Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz insanlar onlar.

  “EĞİTİMDE KALİTEYİ NASIL ARTIRACAĞIZ?”

  Eğitimin diğer bir önemli unsuru kalitenin artırılması. Eğitimde kaliteyi nasıl artıracağız konusu. Eğitimin sadece tek bir yönü yok. Bu seneki sınavlarda alınan başarıları veya başarısızlıkları mutlaka analiz edin. Okulunuzun bulunduğu durumu görün, yetersizlikleri tespit edin. Bu anlamda ne tedbirler alabiliriz konusunda topyekün bir değerlendirme toplantıları yapın. Tarafsız bir gözle durumunuzu görmeye çalışın. Çözemediğiniz noktalarda da İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yardım isteyin.  Eğitimin kalitesinin artırılması sadece maddi yönden değil aynı zamanda manevi yönden de önemli. Çünkü yetiştirdiğimiz fertler robot değil. Onların aklını, mantığını iyi bir şekilde kullanmasını sağlarken bir taraftan da onları ruhen doyurmak gelecekte kendi kendilerinden mutlu olan, huzurlu olan, çevresine ailesine, milletine gerçekten yararlı olabilecek insanlar olarak yetiştirmemiz lazım. Biz çocuklarımız için ne yapabiliriz? Çocuklarımıza sadece belli konuları ezberleterek, derslerinde branşla ilgili bilgileri vererek bunu başaramayız. Onlara, milletimizi, ülkemizin ideallerini anlatarak iyi bir insan olmanın gerekliliğini anlatarak, insanlık için, milletimiz için ne kadar değerli olduklarını anlatarak ve onlara kendi karakterlerini, yeteneklerini geliştirebileceği serbest bir ortam hazırlayarak, hayallerini geliştirmelerine fırsat vererek, bunu başarabiliriz.

  OKULLARIN GÜVENLİĞİ

  Hassasiyet taşıyan okullarımızda geçen yıl olduğu gibi bu yıl da özel güvenlik görevlilerimiz polislerimizle birlikte görev yapacaklar. Risk durumu 1. ve 2. derece olan okullarımıza devamlı görev yapmak üzere polis verilecek. Polislerimiz bu okullarda sabit olarak görev yapacak ve özel güvenlik görevlilerimizle beraber okullarımızı devamlı denetim halinde tutacaklar. Geçen yıl özel güvenlik uygulaması yapılan 40 okulumuzda bu uygulama ciddi bir yarar sağladı. Geçtiğimiz yıl okullarımızda özel güvenlik görevlilerimiz vardı ve bu son derece iyi oldu. Bu uygulama bu yıl da genişletilerek devam edecek.

  VALİ BARUŞ ÇOCUK SAĞLIĞININ ÖNEMİNE DEĞİNDİ

  Eğitim kalitesi dedik, güvenlik dedik ve diğer taraftan da çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi önemli. Bu husus öncelikle aileleri ilgilendiriyor. Çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi, sağlıklı beslenmesi ve sağlık durumlarının devamlı gözetim altında bulundurulması öncelikle ailelerin vazifesi ama eğitim işine tek noktadan bakmadığımız için çocuklarımızın sağlığını da her zaman önemsemekteyiz. Bu noktada da İl Sağlık Müdürlüğümüz çok güzel çalışmalar yapıyor. Özellikle Beyaz Bayrak alan okullarımız temizlik noktasında Beslenme Dostu Okul Uygulamasına geçerlerse bizim için gurur verici olacaktır. Abur cuburla beslenme, özellikle hazır tüketim maddelerinin içine koyulan katkı maddeleri nedeniyle çocuklarımızın aşırı kilo aldıklarını görüyoruz. Bir insan çok iyi tahsil alabilir, çok da başarılı olabilir ama sağlığı yerinde değilse hayat onun için bir eziyete döner. Bu nedenle ailelerle de işbirliği yaparak özellikle obezlik konusunda sıkıntısı olan çocuklarımızı takip etmemiz lazım. Diğer taraftan çocuklarımızın diş ve göz sağlıklarının da takip edilmesine, tarama çalışmalarına önem vereceğiz. Sizlerden de bu konuda katkılar bekliyoruz. Okul yönetiminde demokratik bir yönetim anlayışı benimseyin. Ben en iyisini bilirim, ben en iyisini yaparım gibi tavırlarla hareket etmeyin. Çünkü artık çağımız yönetme, idare çağı değil yönetişim yani birlikte yönetme çağı. Sizler okulu öğretmenlerinizle velilerimizle birlikte yöneteceksiniz. Buna çocuklarımızın düşüncelerini almayı da ekleyelim. Böyle yaparsak başarımız daha anlamlı hale gelir. Yoksa başarı sağladığınızda kendi kendinizle övünürsünüz.

  “İYİ NESİLLER YETİŞTİRMEK HEPİMİZİN SORUMLULUĞUDUR”

  Önemli olan geleceğe gerçekten gurur duyacağımız, ülkemizin birlik ve beraberliğini emanet edeceğimiz nesiller bırakmak. Bu üzerimizdeki bir sorumluluktur. Bu bütün kamu yöneticilerinin, devletten aylık alan, milletin vergisinden aylık alan herkesin boynunun borcudur. Bu sorumluluğu hiçbir zaman unutmayalım. Bu sorumluluk Suriye’de, Doğu’da memleketimiz için kanlarını canlarını vermeye hazır insanlara karşı da borcumuzdur. Bu uğurda tarihten beri verdiğimiz şehitlerimize, Gazilerimize olan minnet borcumuzdur. Bu sorumluluk duygusuyla hareket edelim. İyi niyetle çalışalım, dürüst olalım. Bundan sonra başarımızın arttığını ve arzu ettiğimiz noktada nesilleri yetiştirdiğimizi göreceğiz.  Yapılan konuşmaların ardından ise soru cevap kısmına geçildi. Bu bölümde katılımcılardan öğrencilerin güvenliği, kötü madde kullanımının önüne geçilmesi, servis araçları ile paylaşılmak istenen konularla ilgili istek ve görüşler alındı.

  BESLENME DOSTU OKULLAR PROJESİ

  Yapılan toplantının ardından ise Beslenme Dostu Okullar Projesi kapsamında Bolu’da sertifika almaya hak kazanan 25 okul için okul müdürlerine sertifikaları verildi.   A. Haktan Yamantürk

  span.hataa{margin-left:10px;font-weight:normal;color:red;text-align:left;background:transparent url(/gorsel/minidikkat.gif) no-repeat scroll left;padding:1px 2px 1px 20px;font-size:11px}input.buton{padding:3px 6px;border:2px solid #fff; margin:0; background:#ff0000; -moz-border-radius:5px; color:white;font-weight:bold}input.buton:hover{background:#cc0000 none repeat scroll 0% 0%; color:white}#mesajson{display:block;text-align:center}#mesajson h2{display:block;font-size:150%;color:#063; background:transparent url(/gorsel/tamam.gif) center left no-repeat; padding:50px 10px 50px 50px;background-color:#fff; border:#CEE8BB solid 1px;text-align:left; margin:0 0 50px 0}

  İlk yorum yapan siz olun!

  Bolu Exspress

  #

  YORUM YAZ