logo

Reklam Alanı
 • 10 Ağu 2013 23:42 - Okunma Sayısı: 1.154 - Yorum Yaz (0)

  Altyapı ve Ulaştırma


  İlçemizin  Bolu ile ulaşımı asfalt karayolu ile Yeniçağa ve Gökçesu üzerinden sağlanmaktadır. İl merkezine 58 Km. Ankara’ya 172 Km. , komşu İlimiz Zonguldak’a 98 Km. mesafede bulunmaktadır. İlçemize bağlı Gökçesu ve Pazarköy Beldeleri 10’ar Km. mesafede olup, yolları asfalt kaplıdır. Ayrıca 55 köyümüzden 32 köy yolumuz asfalt kaplama olup,  diğerleri stabilizedir. Tüm Köylerimizin mahalleleri ile bağlantı yolları vardır.

  İlçe Merkezine 1968 yılında elektrik verilmiş olup, bugün elektriksiz köy bulunmamaktadır. İlçe merkezi ve bazı köylerimizin şebeke yenileme çalışmaları bitmiştir.
  İlçemizin  su ihtiyacını karşılayan su  şebekesi 1998 yılı Mayıs ayında meydana gelen sel felaketi nedeniyle tahrip olmuş ve daha sonra şebeke onarılarak tekrar hizmete sokulmuştur.  Yaz aylarında yüksek kesimlere su çıkmamaktadır.
  Altyapı hizmetlerinden sayılan kanalizasyon , belediyenin kendi imkanları ile yapılmış olup, İlçe merkezinin büyümesiyle yetersiz hale gelmiş,  Karapınar, Beşler  ve Tabaklar Yazıyaka   mahallelerine yaklaşık 500 m. kanalizasyon ( büz döşeme) yapılmış ve devam etmektedir.

  İlçemizde PTT hizmetleri 1948 yılından beri sürdürülmekte olup, telefon hizmetleri Türk Telekomünikasyon  A.Ş. olarak 24.04.1995 tarihinde PTT Müdürlüğünden ayrılmıştır. İlçe merkezinde 3246 abonelik Dicle tipi otomatik telefon santrali mevcuttur. Abone dağıtımı bitirilmiş olup, merkeze bağlı yakın köylerimiz de lokal şebekeye alınarak abone dağıtımları bitirilmiştir. Pazarköy beldesinde 1000, Gökçesu beldesinde 754 abonelik Dicle tipi santral mevcut olup, abone dağıtımları bitirilmiştir. Karacalar, Çayköy, Emirler, Kayabaşı ve Yellicedemirciler Köylerine otomatik santral kurulmuş ve abone dağıtımları bitirilmiştir. İlçemizde otomatik telefonsuz köyümüz kalmamıştır.
  İlçemiz Çırdak, Alibeyler ve Çayköy Köylerinde kurulu bulunan TV aktarıcı kuleleri ile TRT’nin bütün kanalları izlenmektedir.   Araç Mobil ve GSM telefon haberleşmesi Kıyaslar Köyünde bulunan TV aktarıcısından sağlanmaktadır.

  Kaynak : www.mengen.gov.tr

  #

  YORUM YAZ