logo

Reklam Alanı
 • 12 Mar 2018 19:51 - Okunma Sayısı: 1.766 - Yorum Yaz (0)

  BELEDİYE’DEN HAKSIZ HUKUKSUZ KARAR(Bolunun Sesi)

  BELEDİYE’DEN HAKSIZ HUKUKSUZ KARAR(Bolunun Sesi)

  BELEDİYE’DEN HAKSIZ HUKUKSUZ KARAR

  Belediye’den haksız hukuksuz karar 
  Mengen’de yan dükkan komşusunun dükkanın önüne yaptığı sundurma nedeniyle, ana caddeden dükkanı görünmez hale gelen Hüseyin Varlık, Mengen Belediyesi’ne dilekçe vererek yasal yoldan hakkını aradı. Sundurma yapan dükkan sahibine ceza verilmesini ve diğer dükkanların görüntüsünü tamamen kapattığı için sundurmanın yıktırılmasını beklerken haksız görüldü. Varlık neredeyse şikayetçi olduğu için kendisine ceza yazılmadığına şükretti.
  Huzur yerine muzur buldu
  Mengen’de uzun yıllardan beri fotoğrafçılık yapan Hüseyin Varlık, bir süre önce iş yerini Gökçesu Caddesi’ni Huzur Sokak’tan gören bir dükkana taşıdı. Ancak çok geçmeden Huzur Sokak’ta huzur yerine muzur buldu. Yanına açılan bir lokanta dükkanı sahibi, dükkanın önüne uzun bir sundurma yaparak, Foto Varlık’ın dükkanını ana caddeden doğru bakınca adeta görünmez hale getirdi.

  Vatandaş Belediye’ye güvendi ve yasal yoldan hak aradı

  Komşu dükkan sahibi ile kötü olmamak için Mengen Belediyesi’nin hakkaniyetli ve doğru bir karar vereceğine de inanarak dilekçeyle Belediye Başkanlığı’na başvurdu. Dilekçesinde mağduriyetini dile getirerek; “40 Yıla yakın sürdürdüğüm mesleğimde fotoğraf makinemi mümkün olduğu kadar güzellikler için, Mengen Sevdamız için kullanıyorum. Bugün kadar hiç bir kimse ile sorun yaşamadım. 2000 Yılından bu yana sanatımızı sürdürdüğümüz Mengen fotoğrafları ile ilçemizin tanıtımını yaptığımız Huzur Sokak’ta var olan işyerimizin yan tarafı yapılan bir iskele, sundurma ile kapatıldı. Kimseye haksızlık yapmadım, sadece mağdur olduğumu söylüyorum. Görünümün eski hale gelmesini istiyorum. Komşum ve yanımızda yemek işine devam edecek olan kardeşimizin Gökçesu Caddesi’ne bakan ve caddeden bakılan görünümümü kapatmaması gerekir.” Şeklinde bir dilekçe verdi.

  Belediye’nin kararı, vatandaşı sükut-u hayale uğrattı

  Mengen Belediyesi’nin kendisini mağdur eden bu sundurmayı yıktırmasını beklerken, sükut-u hayale uğradı. Belediye mağdur edilen Hüseyin Varlık’ın dilekçesine cevap olarak; “Ana binaya bitişik hafif malzemeden, yanları kapatılmamak kaydıyla üç tarafı açık sundurma yapılmasına izin verilmiş olup, kaldırılması ile ilgili talebiniz uygun görülmemiştir” denildi.

  Şimdi mengen Belediye Başkanı’na soruyoruz;
  *Fotoğrafta da görüldüğü gibi yapılan sundurma alanı tapuda esas binaya kayıtlı mıdır? Yoksa dükkanın önünü kapatarak kamu alanı haksız işgal mi yapılmaktadır?
  *Bu şekilde bir sundurmanın yandaki dükkanı mağdur ettiği açıktır. Bir binanın altına kahvehane veya lokanta ruhsatı alınırken, binadaki komşuların imzalı rızaları gerekmektedir. Bu şekilde bir sundurma için diğer komşuların izni gerekmez miydi?
  *Belediyeler mağdur edilenlerin mağduriyetinin giderilmesi için vardır. Mengen Belediyesi burada mağdurun mağduriyetinin giderilmesi yönünde bir karar vermesi gerekirken, mağdur edenin lehine karar vererek Belediye’ye olan güvenin sarsılmasına meydan vermemiş midir?
  Kaynak:Bolunun Sesi

  #

  YORUM YAZ