logo

Reklam Alanı
 • 10 Ağu 2019 19:46 - Okunma Sayısı: 323 - Yorum Yaz (0)

  Gelenekselliğin Güzelliği-İbrahim SERVET-

  Gelenekselliğin Güzelliği

  ”Beşikler vermişim ruha
  Salıncaklar halatlar
  Havva anam dünkü çocuk sayılır
  Anadoluyum ben
  Tanıyor musun? ”
  diyor Ahmet ARİF
  Bu eski ve kadim coğrafya tüm mükemmelliyetini sunmakta bizlere kavrayıp değerlendirmek;yorulmayıp yoğurup sunmak bizlere kalmış.
  Geçmişin toplumsal yaşama ışık tutan bütün güzelliklerini kavrayıp yarına sunmak aydınların en temel görevlerinden birisi olmalı.
  İnsanlar geçmişi olduğu gibi alıp yarına sunmaya kalkarsa önümüze günümüz tartışması Osmanlı Padişahlarının kardeş katli gibi karanlık bulutlardan karanlık yağmurlar düşer. Şeker Ahmet Paşa’nın Narlar ve Ayvalar,Nazmi Ziya’nın İstanbul resimlerini değerlendirirsek yeni Picasso’ların önünü açmış oluruz.
  Bolumuz millattan önce 8. yüzyılda Bitinyalılar tarafından şimdiki adıyla Konuralp’te (Prasyas) ilk yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.
  Latince şehir anlamına gelen polis kelimesi Bolumuzunda isim babasıdır.
  Anadolumuzun en güzel yerleşim alanlarından olan memleketimiz Anadolu’da kurulan bütün devletlerimizin ve Osmanlı’nın izini taşır.Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz gibi Mengenimizde en güzel şekilde nasibini almıştır.
  Folklorik anlamda yansımalarını görürüz bunun,
  Nasıl mı görürüz?
  13 Ağustos Salı günü Gökçesu Belde Parkı’na yöresel kıyafetlerini giyerek gelirsen,takılarını takarsan görürsün.
  Mengen 2. Yöresel Giyim Kültür Şenliği Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşırken özelliğini de gökkuşağı tadında yüreklerimize yansıtıyor.
  Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler
  Ne mutlu ki bize
  GÜLÜŞÜNDEN,SU İÇİŞİNE KADAR HALK OLAN güzel insanların yurttaşlarıyız.
  Her günümüzün bayram tadında olması için yaşamlarını feda eden tüm güzel insanları ağıtlarla değil türkülerle anarken her günümüzün türkü ve bayram tadında olmasını diliyoruz.

  İbrahim SERVET

  #

  YORUM YAZ