logo

Reklam Alanı
 • 10 Ağu 2013 23:29 - Okunma Sayısı: 7.399 - Yorum Yaz (0)

  GÖLLER VE GÖLETLER


  AĞALAR GÖLÜ : İlçemizin 6 km güneybatısında   asfalt yol ile gidilen kenarındaki açı su denen farklı bir suyun bulunduğu mevsiminde yaban ördeklerine barınak olan gölümüz piknik ve mesire yeri olarak da tercih edilmektedir.
  DİPSİZ GÖL: (KOCAGÖL) Bölükören Köyü Dereköy Mahallesi’nde bulunmaktadır.
  SİNAN GÖLÜ : Elemen Köyü Sinanlar Mahallesi’ndedir. Gölde balıklandırma çalışması yapılmıştır.
  YAYLADAĞ GÖLÜ : Turna Köyü ile Karakaya Köyü arasında bulunmaktadır.
  ŞİRiNYAZI (BÜRNÜK) GÖLETİ: İlcemiz Bürnük Köyü sınırları içinde bulunan bu gölet Orman İşletmesi tarafından orman içi yangınlarında su kaynağı olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş olup, aynı zamanda balıklandırılmıştır. Yöre ve çevre halkının mesire ve piknik yeri olarak da kullanıldığı bu gölette aynalı sazan ve gökkuşağı alabalık yaşamaktadır. Genel yasaklar dışında burada amatörce olta ile balık avcılığı da yapılmaktadır. 30 dekar alanı olan göletin ortalama derinliği 5 metredir.
  HIZARDERESI GÖLETİ; Orman işletmesi tarafından orman yangınların da suyundan faydalanmak üzere yapılmıştır. Ortalama derinliği 8 metre olna göletin alanı 5 dekardır.
  KARAKAYA BARAJI: İlçernız Karakaya-Köprübaş köyleri arasındaki vadide Karakaya Barajı’nın yapım çalışmaları devam etmektedir.
  Acı Sular: İlçemizde Ağalar Köyü acı suyu, Alibeyler Hızarderesi acı suyu ve Beşler Mahallesi kuyu suyu gibi sodalı veya tadı farklı bazı sular şifa olduğu inancıyla içilmekteyse de Kayrnakamlığımızca vaptırılan analizlerden bu suların içilmesinin sağlığa zararlı olduğu anlaşılmıştır.

  #

  YORUM YAZ