logo

Reklam Alanı
 • 17 Kas 2018 20:04 - Okunma Sayısı: 197 - Yorum Yaz (0)

  İkinci Ürün Silajlık Mısır ve Yonca Tarımı Umut Oldu

  İkinci Ürün Silajlık Mısır ve Yonca Tarımı Umut Oldu

  MENGEN’DE İKİNCİ ÜRÜN SİLAJLIK MISIR VE YONCA TARIMI ÇİFTÇİNİN UMUDU OLDU.

  Mengen İlçesi Çayköy köyünde Turgut KARABAŞ isimli üretici tarafından 2. Ürün olarak silajlık mısır ve yonca ekimi yapıldı.

  Mengen’de 2.Ürün Önemli Bir Kazanım

  Mengen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre; 5 Temmuzda hasat edilen otluk yulaf bitkisinden sonra, gölge tavında sürülen yaklaşık 5 dekarlık araziye 15 temmuz da Silajlık Mısır, 4 Eylül tarihinde de 6 dönümlük araziye 2. Ürün yonca ekimi yapıldı. Aradan geçen üç aylık zaman diliminde mısır yaklaşık 2,5 metre, yonca bitkisi de yaklaşık 50 cm boylanarak, ikinci ürün hasat olgunluğuna ulaşıldı. Mengen koşullarında silajlık mısır ve yonca gibi çok kaliteli kaba yem bitkileri 2. Ürün olarak üretilerek önemli bir kazanım ve İlçemiz için başarılı bir demonstrasyon sağlanmıştır.

  Hayvancılıkta Ot Meselesinin Çözümü hedeflenmektedir

  Ayrıca yapılan çalışma ile; karlı hayvancılığın temel unsuru olan kaliteli kaba yem maliyeti düşürülerek hayvancılıktaki ot meselesinin çözülmesi hedeflenmektedir. Çiftçilere sağlanan tarımsal desteklemeler ile Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamaya koyduğu yem bitkileri desteklemesi kapsamında da destek verilerek üretim maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanmaktadır.

  #

  YORUM YAZ