logo

Reklam Alanı
 • 29 Kas 2019 17:27 - Okunma Sayısı: 977 - Yorum Yaz (0)

  KAPATILAN OKUL YOLUMUZU AÇIN ÜST GEÇİTİ İSTEMİYORUZ

  KAPATILAN OKUL YOLUMUZU AÇIN ÜST GEÇİTİ İSTEMİYORUZ

  KAPATILAN OKUL YOLUMUZU AÇIN ÜST  GEÇİTİ İSTEMİYORUZ

  Mengen ilçesinde yıllardır çözülemeyen yol sorunu ile ilgili Belediye Başkanı Turhan BULUT Cuma namazı sonrası basın açıklaması yaptı.

  Mengen Aşçılık lisesi ve Mahallelere geçişin olduğu yol bölünmüş yol uygulamasından sonra kapatılmıştı.Özellikle Aşçılık Lisesine ulaşımın zorlaşması ile ilçede arayışlara girilmiş ve alt geçit veya sinyalizasyon olması talep edilmişti.Bölge halkının ve çevrenin talebi olmadığı fakat bilgimiz olmadan üst geçit yapım çalışmalarına başlandığını gördük diyen Belediye Başkanı Turhan BULUT Cuma namazının ardından bilgilendirme ve basın açıklaması yaptı.
  BULUT Açıklamasında.

  Belediyemiz sınırları içerisinden geçen Yeniçağa-Mengen-15.Bölge Hududu Devlet Yolunun, bölünmüş yol olarak faaliyete geçirilmesinden sonra yoğun trafik akışı meydana gelmiş, bu yolun aynı zamanda Batı Karadeniz’ e geçiş yolu olması nedeniyle, taşıtların ortalama hızında eskisine nazaran artış gözlenmiştir. Yıllık ortalama günlük trafik değerinin (YOGT) yaklaşık 4100 taşıt/gün olduğu ve bu taşıtların %50’sinin ağır taşıtlardan oluştuğu göz önüne alınırsa, bu yolun yaya trafik güvenliği açısından oldukça tehlikeli olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Yerel yönetimler olarak, ilçede yaşayan halkın yaşamını kolaylaştırmak ve güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almak öncelikli görevlerimiz arasında yer almaktadır.
  Bu nedenle Tabaklar Yazıyaka Mahallesi ile Türkbeyli Mahallesini birbirine bağlayan noktada yaya ve araç altgeçidi yapılması için Karayolları ile Belediyemiz arasında 2011 yılından beri görüşmeler yürütülmektedir. Göreve geldiğim Nisan 2014 tarihinden 1 ay sonra 23/05/2014 tarih ve 587 sayılı yazımız ile alt geçit projesinin revize edilerek hayata geçirilmesi ile ilgili Karayolları 4.Bölge Müdürlüğü’ne talepte bulunduk. Projenin Divan Camiyi etkilememesi için Vakıflar Genel Müdürlüğünden uygun görüşleri aldık. Tüm bu görüşmelerimiz olumlu sonuç vermiş, alt geçit projesinin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığına ilişkin yazı ve onaylı proje, 25/07/2016 tarih ve 173988 sayı ile Belediyemize gönderilmiştir.
  Altgeçidin yapımı yatırım programına alınmış, yapım ihalesi için hazırlıklar yapılmış ancak Karayolları son anda alt geçidin yapımını askıya almıştır. 28/09/2017 tarih ve 1455 tarihli yazımız ile aynı bölge için sinyalizasyon talebini de içeren yazımızı gönderdik. Mengen Belediyesi olarak ısrarlı bir şekilde alt geçit ve sinyalizasyon projesinin takibi yapılırken, geçtiğimiz hafta Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü tarafından yayalar için üst geçit yapılacağını öğrendik. Yaptığımız araştırmada üst geçit talebinin Mengen Kaymakamlığı tarafından 19/10/2018 tarihinde Bolu Valiliğine, oradan da Karayolları 4.Bölge Müdürlüğüne iletildiğini tespit ettik. Mengen Belediyesi olarak bu güne kadar üst geçit talebimiz olmadığı gibi şuanda yapılmak istenen üst geçit projesini de kaynak israfı olarak görmekteyiz.
  Bizler bu güne kadar yaya ve araçlar için alt geçit veya sinyalizasyon dışında bir çözüm önermedik. Kaymakamlık tarafından yapılan talebin Belediyemizden görüş alınmadan Karayolları 4.Bölge Müdürlüğünce hayata geçirilmek istenmesini ve yıllardır yapılan yazışmaların onaylanan projelerin görmezden gelinmesini kabul etmiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarında dikkate alınarak üst geçit projesinin iptal edilmesini istiyoruz dedi.
  Turhan BULUT

  Mengen Belediye Başkanı

   

   

  #

  YORUM YAZ