logo

Reklam Alanı
 • 11 Tem 2018 12:57 - Okunma Sayısı: 349 - Yorum Yaz (0)

  MENGEN’DE YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER Kırkkilit Otu (Kedi Merdiveni)

  MENGEN’DE YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER Kırkkilit Otu (Kedi Merdiveni)

  MENGEN’DE YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER

  Ben Yalçın OLGUNER Sevgili izleyicilerimiz yöremizdeki bitkileri anlatmadan önce saglığımızla ilgili bir iki bilgi vermek istiyorum.
  Birincisi ve en önemlisi genlerimizden gelen mirasi bilmemiz lazım.İkincisi peygamberimiz(S.A.V) saglığın sogukla ve çok yemekle ilgili olduğunu söylemiş ve duanızı yaparken saglık ve afiyet isteyin demiştir.Burada afiyet huzur ve mutluluktur.Yani şunu demek istemiştir.Duanızda huzur ve mutlu iseniz hastalık daha zor gelir.Huzur ve mutluluk yoksa hastalık daha kolay gelir.Hasta olanında huzuru ve mutluluğu kalmaz.Bizim amacımız hastalığı tedavi etmek değil herkes vücudunda ne hissederse hiç aksatmakadan doktora gitmelidier.Bizim isteğimiz genlerini takip eden insanlarımızın yemelerine,içmelerine ve hareketlerine dikkat etmeleri ve de saglıklı yaşlanmak için genlerinden gelen ya da gelebilecek hastalıklara karşı tedbirli olmak işte burada bazı bitkilerin çaylarını içerek Allah’ın izni ile yaşlanana kadar kimseye yük olmadan saglıklı mutlu yaşayabilmek.Bütün amacımız yardımcı olabilmek,şimdilik saglıcakla kalın.

  Kırkkilit Otu (Kedi Merdiveni)

  Bu bitki yöremizde her akan suyun çevresinde mevcuttur. Çam ağacının yaprağına benzer ve 50 cm boylarındadır. Haziran-temmuz aylarında toplayıp (gölgede) kurutulmalıdır. Bu bitkiyi idrar yollarında problem yaşamış herkesin emeklilik yaşlarında (60-65) günde 1 bardak içmelidir. İdrar yollarında sorun yaşamamak için daha erken yaşlarda da başlanabilir.

  Demlemesi: Kaynamış 1 bardak suya 1 dal koyup 2 dk. Üstünü kapatıp demleyin, süzüp, tatlandırıp yudum yudum içebilirsiniz. Şifa olsun.

  Not: Bu anlatılan bütün bitki çayları içilirken tadını beğenmeyenlere duyrulur. Ben çoğunu zor içebildiğimden içine kendi yaptığım İsveç şurubundan çok az katıyorum. Tadı bana ve 88 yaşındaki kayınpederime 83 yaşındaki kayınvalideme çok iyi geliyor. Deneyebilirsiniz.

  #

  YORUM YAZ