logo

Reklam Alanı
 • 02 Ağu 2018 10:15 - Okunma Sayısı: 642 - Yorum Yaz (1)

  MENGEN 70 FESTİVAL 37 YAŞINDA

  MENGEN 70 FESTİVAL 37 YAŞINDA

  MENGEN 70 FESTİVAL 37 YAŞINDA

  1981 Yılında Mengen 33.Yaşında genç bir ilçe olarak ilk festivalini kutladı. 2018 Yılında ise 70.yaşında olan ilçemiz Mengen 33.Festivalini kutluyor.

  Bir yörenin belli başlı ürününü tanıtmak için yapılan gösteriler, şenlik, bayram FESTİVAL ismi ile adlandırılır. 70li yıllarda basında Mengen’de Aşçılar bayramı yapılacak, ardından Mengenli aşçılar okul istiyorlar yazıları ve haberleri yer almaya başlamıştı. Hep anlatırız ve aşçılarımızın çalıştıkları yemek yaptıkları kurum, kuruluş, makam, mevki, devlet erkanı, özel sektör ve turizm dalında bulunmaları ile dünyanın her tarafında ilçemizi temsil ettikleri için övünürüz. BOLU ilimizin Aşçılar Diyarı ilçesi MENGEN yöremiz lezzet ustalarının yetiştiği bölge olarak tarihteki yerini aldı.
  Zaman tüneline yolculuk yapmak gerekirse 1981 yılından bu yana Mengen ilçesinin özlemleri yavaş yavaş gerçekleşmeye devam ediyor. Yiğit namı ile anılır sözü ile “Topragın Yeşile, İnsanın Yemeğe Doyduğu Yer Mengen” (mengen.gen.tr.-Varol VARLIK) artık sloganımız oldu.
  1.Mengen Aşçılık Festivali 1981 yılında (İlçe oluşumuzun 33.yılında) Konak Köyünde ve 13 emektar aşçımızın ve kalabalık bir misafirin katılımı ile başladı.
  37 Yıldan bu yana bazı yıllar kesintiye uğramasına ragmen devam eden festivalimizin 2018 yılında (ilçe oluşumuzun 70.yılında) 33.sünü kutluyoruz.
  Adımız “MENGEN Uluslararası Aşçılık ve Turizm Festivali” olarak devam ediyor.
  Kazanımlarımızdan bahsedersek Aşçılık Lisesi, iki yıllık Aşçılık Meslek Yüksek Okulu, dört yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü,AİBÜ Mengen Kampüs inşaatı mesleki eğitimde ilerlediğimiz mesafeyi gösteriyor.
  Artık aşçı yetişen ilçenin misyonu aşçı yetiştiren ilçe oldu. Aşçılık sanatında hep bir adım önde bulunmanın keyfini yaşıyoruz. Tabi bu yeterli degil. Dünyanın her tarfında bizleri temsil eden yemek üstatlarımızın birikimlerini, enerjilerini MENGEN’de verilecek yemek hizmeti ile sürdürmeleri gerekli diye düşünüyorum. MENGEN isminin dünyada büyümesi ile BOLU İlinin MENGEN ilçesi var olduğu yerde küçük kalmamalı. Farkında mısınız AŞÇILIK FESTİVALİMİZİN kazanımlarını görüp iştahı kabaranlar da olabilir ama biz BOLU’nun gurur duyması gereken ilçesi MENGEN degil miyiz?
  MENGEN gıda sektöründe, doğal güzellikte Gökçesu, Pazarköy, yaklaşık 60 köyü ile marka olmayı hak edecek bir yöre olarak bölgede ve tarihte yerini almaya devam edecektir.
  Mengen Sevdalıları, Mengen’e gönül verenler kazanımlarınızı ve yatırımlarınızı Aşçılar diyarı, Doğa harikası ilçemizde degerlendirmeliyiz diyerek ve 33. festivalimizin gururla keyifle, ilçemize yakışan şekilde yürütülmesini diliyorum.

  Bu güne kadar gerçekleştirilen her festivalde bulundum ve yaşamını Mengen’de sürdürdüm.Bu tecrübeye dayanarak MENGEN SEVDALILARI KAZANIMLARIMIZA SAHİP OLALIM,degerlerimizi ytirmeyelim istegim ile saglıklı,sıhhatli yaşamlar diliyorum
                                                                                                                    Hüseyin VARLIK

  #

  YORUM YAZ

  #

  MENGEN 70 FESTİVAL 37 YAŞINDA” Yazısı için Yorumlar

  1. Festivalin hayata geçirilmesine vesile olan dönemin Kaymakamı Sayın Ali Cafer AKYÜZ’ ü zikretmemeniz büyük bir eksiklik ve vefasızlıktır. Olmadı Sayın Varlık..