logo

Reklam Alanı
 • 09 Ara 2017 12:17 - Okunma Sayısı: 486 - Yorum Yaz (1)

  MENGEN AŞÇILIK VE TURİZM DERNEĞİ GENEL KURULUNUN ARDINDAN

  MENGEN AŞÇILIK VE TURİZM DERNEĞİ GENEL KURULUNUN ARDINDAN

  MENGEN AŞÇILIK VE TURİZİM DERNEĞİ GENEL KURULUNUN ARDINDAN

  Değerli Hemşerilerim, geçtiğimiz hafta sonunda Türkiye’deki bütün aşçı derneklerinin atası, dedesi olan Mengen Aşçılık ve Turizm derneğinin olağan genel kuruluna katılmak için Mengen’e geldim.

  ‘Türkiye’deki bütün aşçı derneklerinin atası, dedesi’ Bu tanım bir önceki Mengen Belediye Başkanı ve genel kurulun divan başkanı olan Sayın Osman ERASLAN’A aittir ve çok doğru bir tanımdır.

  Değerli Hemşerilerim, 1 Ocak 2018 de Mengen’in ilçe olmasının yetmişinci yılını kutlayacağız.

  Öncelikle Mengen’in ilçe olmasına vesile olan Türkbeşli köyü Muhtarı ve Halk Odası Başkanı Ahmet Burhan BAKIRLI, Halk Odası Üyeleri Mehmet ŞANSAL, Hüseyin ÖZKAN, Cemil ERCAN, Şevket ÖZÇELİK ve köy kâtibi Kadir YETKİN’İ ve diğer büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

  1948 senesinde Gerede’ye bağlı 80 haneli Türkbeşli Köyünden, 70 yılda sanayisi olan, üniversitesi olan, festivali olan, Zonguldak, Ankara ve İstanbul’a otobanlarla bağlı olan Mengen ilçesine kavuştuk.

  Yetmiş yılda Türkiye çok mesafe kat etti, Mengen çok mesafe kat etti, aşçılık mesleği çok mesafe kat etti.

  Özellikle Mengen’in ve aşçılık mesleğinin kat ettiği bu mesafede Mengen Aşçılık ve Turizm Derneğinin çok büyük hizmetleri oldu.

  1981 senesinde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN doğumunun yüzüncü yılı kutlama faaliyetleri çerçevesinde dönemin Mengen Kaymakamı Ali Cafer AKYÜZ, dönemin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf ALKAN, elektirikçi Arif ŞİMŞEK, lokantacı Sami ERSOY, lokantacı A. İhsan SARGUN, lokantacı Mücahit SÖNMEZEROĞLU, lokantacı Hasan TURGUT, lokantacı Metin UÇAR tarafından Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği kuruldu.

  Ardından birinci Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali düzenlendi.

  Birinci festivalde Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesinin açılması için prensip kararı alındı.

  25 Ekim 1985 tarihinde Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi bugünkü adı ile Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi eğitim ve öğretime başladı.

  1997-1998 eğitim ve öğretim yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesine bağlı Mengen Aşçılık Meslek Yüksek Okulu eğitim ve öğretime başladı.

  2006 senesinde Türkiye Aşçılar Federasyonu kuruldu.

  2012 – 2013 eğitim ve öğretim yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesine Bağlı 4 yıllık Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Okulu eğitim ve öğretime başladı.

  Bu faaliyetlerin tamamında Mengen Aşçılık ve Turizm Derneğinin imzası vardır, Yusuf ALKAN, Aydın YILMAZ, Erhan GÜRSOY, Mehmet BOZKURT, Durmuş ÇETİN, Mustafa ÖZTÜRK, Erhan ÜÇÜNCÜOĞLU, Salih BOZKURT başkanların imzası vardır.

  Yeni seçilen dernek başkanımız Bilal CANTÜRK benim 5 yıldır tanıdığım çok beyefendi çok bilgili bir arkadaşımızdır.

  Değerli Hemşerilerim,

  Her kurum gibi 36 yılda Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği de biraz yoruldu.

  Son genel kurulu maalesef 25 üyemizle yaptık.

  Zaman birlik ve beraberliğimizi yeniden tesis etme zamanı.

  Ben 60 yaşında bir kardeşiniz olarak yeni seçilen başkanımıza buradan bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

  Geçmişteki bütün kırgınlıkları unutup temiz bir sayfa açalım.

  Kararlarımızı alırken asla hiç bir kurumun ve hiç bir kimsenin etkisi altında kalmayalım.

  Şunu unutmayınız ki Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği çok büyük bir markadır ve siz de bu büyük markanın başkanısınız.

  Alacağımız yönetim kurulu kararı ile bütün eski başkanlara ‘Onursal Başkan’ görevi taltif edelim.

  Onursal Başkanlık beratlarını ve kartvizitlerini onursal başkanların bizzat evlerine ya da iş yerlerine giderek teslim edelim.

  Yapacağımız bu ziyaretleri medya ve sosyal medyada vasıtası ile en geniş manada bütün camia ile paylaşalım.

  Bunun için genel kurul kararı gerekir diyorsanız bence gerekmez.

  Fakat illa genel kurul kararı derseniz alacağınız bu yönetim kurulu kararını önümüzdeki genel kurulda nasıl olsa ayakta alkışlayarak onaylarız.

  Disiplin suçu işleyen dernek üyeleri için ilk genel kurulda Yüksek Disiplin Kurulu oluşturalım. Disiplin ile alakalı her türlü kararı Yüksek Disiplin Kurulu versin. Yönetim kurulu bu işlerle yıpranmasın.

  Yolun açık olsun Sayın Bilal CANTÜRK Başkan. Başarılar dilerim.

  Aydın ERÇELİK, 08.12.2017

  #

  YORUM YAZ

  #

  MENGEN AŞÇILIK VE TURİZM DERNEĞİ GENEL KURULUNUN ARDINDAN” Yazısı için Yorumlar

  1. Ali Osman Ceylan dedi ki:

   Çok değerli Sn.Aydın abimiz,İlçemizin Aşçılık Derneğinin yeni genel kurulu olması münasebetiyle kaleme almış olduğunuz yazıdan dolayı teşekkür ediyorum..Evet Mengen İlçemiz açıklamalarınızdanda belliki sıradan bir ilçe değildir..Birincisi Meslekler içerisinde ve Ülkemizin Turizm’i açısından son derse değere sahip özellikle Tarihimizde saraylardan bugünlere gelen aşçılığın icra edildiği Ata mesleğimiz.İkincisi ise Türkiye’de Tek olan Gentaş Werzalit Fabrikamız.Bu iki özellik Diğer ilçelerden ayrı tutmaya bence yeterlidir.Yazınıza ilave etmek istediğim Bu yıl Protokolü imsalanan Yeni Üniversite kampüsümüzün inşaallah ilçemizde inşa edilmesidir.Bunun için İhtiyacımız olan Birlik ve Beraberliğimizdir.Bu vesile ile Yeni Dernek yönetimini kutluyor,Başarılar dilerken konu olan Kampüs yapımı aşamasında manevi desteklerini görmek bir Mengenli olarak bizleri sevindirecektir.Saygılarımla..