logo

Reklam Alanı
 • 25 Ara 2018 13:58 - Okunma Sayısı: 1.881 - Yorum Yaz (2)

  Aşçısı Süleyman BEŞLİOĞLU’ndan İsmet İNÖNÜ anısı

  Aşçısı Süleyman BEŞLİOĞLU’ndan İsmet İNÖNÜ anısı

  4525.Ölüm yıldönümünde İsmet İNÖNÜ ile anılarını anlatan merhum aşçımız Şüleyman BEŞLİOĞLU nun geçmişte hazırladığımız haberini sizlerle tekrar paylaşıyoruz.

   

  İSMET İNÖNÜ’NÜN AŞÇISI MERHUM SÜLEYMAN BEŞLİOĞLU – AYDIN ERÇELİK

  Merhum Süleyman BEŞLİOĞLU 1951-1952 senelerinde Adnan MENDERES’İN evinde aşçı olarak çalıştıktan sonra İsmet Paşa’nın aralıksız 22 sene aşçılığını yapmıştır. İsmet Paşa vefat ettikten sonra iki sene daha İnönü ailesinin evinde çalışmış ve emekli olmuştur.

  Süleyman BEŞLİOĞLU’NUN, İsmet Paşa ile ilgili anıları şöyle; Merhum Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU misafir gelmişti. Paşa da evde idi. Paşa öğlenden sonra hafif yemekler yerdi. O gün cips yapmamı istemişti. Bende her zamanki gibi az hazırlamıştım. Beni yanına çağırarak, “Süleyman usta tadımlık mı hazırladın?” dedi. “Paşam misafir geleceğini bilmiyorum.” dedim. Bilmen gerekirdi diye beni nazikçe uyardı. Çevresinde çalışanlara çok nazik ve iyi davranırdı.

  Bir defasında paşa ile seyahate çıktık. Bana içki içip içmediğimi sordu. Ben de, “İçerim Paşam.” dedim. “Ne içersin?” dedi. “Bulduğumu içerim.” dedim. Bu seferde ne zaman içtiğimi sordu. Bulduğum her zaman cevabını verdim. Bu sözler çok hoşuna gitmiş olacak ki o günden sonra bana her akşam içki ayırdı.

  Kaynak: Geçmişten Günümüze Mengen ve Aşçılık, Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği Yayını.

  #

  YORUM YAZ

  #

  Aşçısı Süleyman BEŞLİOĞLU’ndan İsmet İNÖNÜ anısı” Yazısı için Yorumlar

  1. Şahin Şenturk dedi ki:

   Sayın AYDIN Abicigim benim cocuklugumda tabaklar mahallesinde otururken Sayın İNONUNUN Ailesi ve torunları senelerce rahmetli suleyman amca ve ailesini ziyeret ettiler. Vefa bu olsa gerek

  2. Serkan Çetinöz dedi ki:

   Dedelerim Nur içinde yatsın Dedem Süleyman Beşlioğlu bizler küçükken anlatırdı. damadı Dedem Muzaffer Çetinöz de yıllarca beraber çalışmışlardı. Aile yıllarca vefa örneği göstermişler hatta anne ve babamın düğününe Mevhibe İnönü ve Çocukları gelmiş Rahmetli dedemde Ankaraya geldiğinde ziyaret ederdi vefatı öncesi dahi İnönünün kızı Özden toker ile görüşürdü. Aşçıya ve Aşçılık mesleğine deger veren bir aileydi.