logo

Reklam Alanı
 • 08 May 2019 14:04 - Okunma Sayısı: 1.409 - Yorum Yaz (0)

  Müjdat Arısoy’dan 1.Aşçılık Festivali

    Müjdat Arısoy’dan 1.Aşçılık Festivali

  Haber : Hüseyin VARLIK

  Mengen aşçılık Festivalinin birincisini o günün canlı şahitlerinden dinlemek istermisiniz.72 yıl önce kurulan bir ilçenin ata mesleğine sahip çıkması ve Festivallerle 38 yıl önce kutlanmaya başlanması küçümsenmemesi gereken bir olaydır.72 Yıllık ilçenin 38 yılı yani tarihinin yarısı Festivallere ev sahipliği yapmakla geçmiştir.Bazı yıllar atlanmış ve kutlanmamış olan Festivalin yaşı aslında 38 dirr bu Mengen aşçılık sanatının büyüklüğüne tanıklık etmektir.
  Konak Köyünden sevgili büyüyümüz Müjdat Arısoy ilk festivali fotoğraf destekli sizler için anlattı.Anılarınızı ve fotoğraflarınızı tarihe ışık tutmak için bizlere ulaştırın yayınlayalım.

  Sayın Mengenli hemşehrilerim

  38 Yıl önce 1983’te ikli gerçekleştirilen Mengen Aşçılar Festivalindeki gösterileri, doğal güzelliği ile ve de orijinalliğiyle yaşayarak görmüş olduğum bazı anılarını hatırlayıp o güzellikleri tekrar yaşamak çok güzel bir duygu.

  O tarihteki fotoğraf makinamla resimlemiş olduğum çok güzel, görülmeye değer manzaraları ve figürleri artık sizler de internet sayesinde bilgisayar ekranlarınızda görebileceksiniz.

  Dünyada ün kazanmış olan değerli aşçılarımızın şahane sanat eserleri Mengen orta okulu salonunda sergilenmişti. Diğer şenlik gösterileri ve bilhassa Karadeniz Folklor Ekibinin şahane oyunları, misafirlere sıcak yemek ikramı, ilçemizin en güzel köyü olan Konakta yapılmıştı, yemekler köyün deredamı (çamaşırhane) binası içinde pişirilerek köyümüzün doğal güzelliği olan yemyeşil zemininde yenilmesi için ikram edilerek misafirler bu yemekleri zevkle ve piknik yapar gibi neşe içinde yemişlerdi. O tarihte muhtarımız olan rahmetli Tevfik Kolçakpaşaoğlu evinin ön cephesindeki yeşil alana protokol mensupları için yemek masaları hazırlatmıştı, daha önceden telefonla irtibat kurduğum ve Ankara’dan yabancı kordiplomat mensuplarını festivale getireceğimi bildirmiş olduğum ve o tarihte Mengen Belediye Başkanımız olan Sayın Erhan Gürsoy Bey de bizleri protokole dahil etmişti. Hazırlanmış olan o leziz yemekleri zamanın Bolu Valisi Sayın Doğan Topaloğlu, İlçe Kaymakamımız Sayın Ali Cafer Akyüz, ve daha birçok değerli protokol mensupları ile kalaylı bakır sahanlar içinde ikram edilen yemekleri hep birlikte zevkle yemiştik.

  O tarihten sonra seçimle gelen bütün Belediye Başkanlarımıza Festival Derneğimiz Başkanları ve mensuplarına, festivalimizi daha ileriye taşıma ve güzelleştirme çabaları içinde olan herkese teşekkürlerimi arz etmek isterim.

  Kısaca kendi özgeçmişimden de bahsetmek istiyorum;
  1939 Konak Köyü doğumlu olup okumak istek ve arzum olmasına rağmen maddi olanaksızlık nedeniyle ilkokul mezunuyum. 1957 yılından 2000 yılına kadar Ankara’da yabancı misyon şefliklerinde değişik görevler yaparak çalıştım. Kendi azmim ve gayretlerimle yabancı dil kurslarına girerek İngilizceyi öğrendim. İki kız bir de erkek çocuk babasıyım. Emekli olduktan sonra çok sevdiğim memleketim Mengen ve köyüm olan Konak köyüne kati dönüş yapıp yerleştim. Çok değer verdiğim eşimle birlikte burada mutlu yaşamakta olup, çok küçük bir alanda bitki çeşitleri (çiçek ve sebze) yetiştirmekle çok güzel ve mutlu bir zaman geçiriyorum.

  Saygılarımla…

  H. Müjdat Arısoy

  #

  YORUM YAZ