logo

Reklam Alanı
 • 14 Eyl 2019 16:28 - Okunma Sayısı: 831 - Yorum Yaz (0)

  Okulumuz Kapatılmasın!

  Okulumuz Kapatılmasın!

  Okulumuz Kapatılmasın!

  Mengen’e bağlı eski belde Pazarköy’ün Muhtarı Sabri Dönmez, Bolu Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatma kararı verilen köy ilkokulunun kapatılmaması için 587 imza topladı.

  Okulumuz Kapatılmasın!HABER: ELİF ŞENTÜRK

  Mengen Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, yeterli öğrenci olmadığı gerekçesiyle kapatma kararı verilen Cezmi Bilgin İlkokulu için Muhtar Sabri Dönmez ile çevre köylerin 17 muhtarı okullarının 2019-2020 eğitim öğretim yılında yeniden hizmet vermesini okullarının kapatılmamasını istiyor.

  Pazarköy Muhtarı Sabri Dönmez yaşanan süreçle ilgili şu bilgileri verdi “Belediye kapanınca Mengen Milli Eğitim Müdürlüğü Okulu kapatma peşine düştü. Niye derseniz öğrenci sayısının yeteriz olduğunu söylediler. Belediye kapatıldığında 60 tane çocuk vardı. Bunlar her sene okulu kapatacağız diye yaygara verdiler. Velilerde çocuklarını buradaki okul kapatılacak diye okullar açılacağına yakın çocuğunu başka yerlerde eğitim görmesi için farklı okullara yerleştirdi.

  OKULU TEKRAR KAPATMAK İÇİN SINIFLARI KARMA YAPTILAR

  Geçen sene yine yaptılar aynı işi ben de bizimle ilgilenen Gerede Kaymakamlığı’na kapatma yazısı ile beraber gittim. Kaymakamdan Vali Muavinine, Vali Muavininden valiye gittim en son İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gittim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden iki gün sonra müfettiş göndereceklerini söyleyip beni gönderdiler. 2 gün sonra telefon edildi ve okulun tekrar açıldığını söylediler. Okulu tekrar kapatmak için karma eğitim şeklinde yaptılar sınıfları. Daha rahat kapatabilelim diye böyle bir sistem uyguladılar. Biz de karma eğitim sistemde okuduk ama şuan ki şartlar öyle değil tabi.

  OKULUN KAPATILMASIYLA İLGİLİ YAZILI KÂĞIT GELMEDEN OKULUN İÇİNİ BOŞALTMAYA BAŞLADILAR

  Bu sene yine aynı olaylar gündeme geldi. Kimsenin haberi yok okulu kapatıyoruz dediler. Mazeret olarak da yeterli çocuk sayısı yok diyorlar. Buradaki okula Eskipazar’dan, köylerden de öğrenciler geliyor. Bu çocuklar için her gün Mengen’e gidip gelmek zor olmayacak mı? Geçen sene ortaokuldan Mengen’e 30 tane öğrenci gitti. Ortaokul kapatıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü 30 çocuk değil 15 çocuk var dedi okulu kapatma gerekçesi olarak. Siyasi bir kapatma gibi bir şey oldu bu olay. Pazarköy’ün içini boşaltmaya çalışıyorlar. Okulun kapatılmasıyla ilgili yazılı kâğıt gelmeden okulun içindeki eşyaları boşaltmaya başladılar. Okulu neden boşalttıklarını sorduğumuzda bize ‘Sizin çocuklarınızda Mengen’e geliyor, Mengen’deki eşyalar yetmiyor’ diyorlar.

  BU KONUMDAKİ OKULUN KAPATILMASI DÜŞÜNÜLEMEZ BİLE

  Köyümüzde 4 adet Orman İşletme Şefliği, PTT Acentesi, Aile Hekimliği 144 konutluk 1. Etap toplu konutlar, 69 adet 2. Etap toplu konutlar, 30-40 işçinin çalıştığı kereste fabrikası mevcuttur. Aynı zamanda okulumuz 17 köy muhtarlığına hizmet vermektedir. Şu anda öğrencinin yetersiz oluşu ilerleyen yıllarda yetersiz olacağı anlamına gelmemektedir. Bu konumdaki okulun kapatılması düşünülemez bile. Diğer taraftan köyümüz konum olarak Eskipazar ilçesine sınır durumdadır. En uçtaki Banaz Köyü’ne 20 kilometre İlçe Merkezine 30 kilometrelik mesafededir. Yeni okula başlayan 5 yaşındaki bir öğrencinin her gün 30 kilometre gidiş 30 kilometre dönüş olmak üzere 60 kilometre yolculuk yapması imkânsız görülmektedir. Okulumuzun kapatılmasıyla beraber bu duruma benzer bir sürü olumsuzluk yaşanacak, öğrenciler ve veliler mağdur olacaklardır. Okulumuzun kapatılacağını duyan Pazarköy halkı, 17 köy muhtarlığı ve bunların yanında 17 köy dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarımız son derece tepkilidir. Biz diğer köy muhtarlığıyla beraber çevre köyler ve Pazarköy halkından 587 tane imza topladık gerekli yerlere göndereceğiz.

  TV.Bolu Gündem

  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!
  Okulumuz Kapatılmasın!

  #

  YORUM YAZ