logo

Reklam Alanı
 • 10 Ağu 2013 23:56 - Okunma Sayısı: 1.711 - Yorum Yaz (0)

  Sosyal Yapı


  Mengen 1948 yılında iki mahalle, 70-80  haneden ibaret  bir bucak iken, bugün  1358 mesken, 302 işyeri ile toplam 1660 adet konut ve işyeri vardır. Buna rağmen İlçede  önemli ölçüde konut sıkıntısı vardır. Konut kiraları ortalama  kırkmilyon ile yüzmilyon arasındadır. İlçede bir kısım konut inşaatları devam etmekte olup, Beşler Doğuş Yapı Kooperatifi inşaatı bitme aşamasındadır.  bitirilmesi halinde 126  konut kullanıma girecektir. Buda konut sıkıntısını bir nebze rahatlatacaktır.
  İlçede sosyal yaşantı normal düzeydedir. Halkın büyük şehirlerle devamlı irtibatı olması ve aşçılık mesleği bu yaşantının önemli faktörlerindendir. Bu nedenle halk büyük şehirlerden aldığı sosyal ve kültürel yaşantı örneğini  rahatlıkla uygulayabilmektedir.

  İlçemizde önemli bir iş sahası bulunmamaktadır. Nüfusun yarıdan fazlasını oluşturan  çoğunluk aşçılık mesleğini icra etmekte ve diğer iş kollarında çalışmak üzere büyük şehirlere ve yurt dışına gitmektedir.  İlçemizde önemli sayılabilecek iş sahası olarak GENTAŞ Werzalit Fabrikasında 450  ve Gökçesu Havalisinde bulunan  özel kömür ocaklarında 600 işçinin çalıştığı bilinmektedir.  Bunun dışında kalan diğer halk genellikle tarım, orman, hayvancılık, nakliyatçılık, ticaret, küçük sanayii dallarında ve Kamu kurum ve Kuruluşlarında çalışmaktadır.

  #

  YORUM YAZ