logo

Reklam Alanı
 • 23 Haz 2018 14:01 - Okunma Sayısı: 137 - Yorum Yaz (0)

  Yol Bağımlılığı ve Yerel Kalkınma

  Yol Bağımlılığı ve Yerel Kalkınma

  Yol Bağımlılığı ve Yerel Kalkınma

  Yerel kalkınma açısından değerlendirilmesi gereken hususlardan biri de tarihtir. Bu tarihsel sürecin ayrıntılarında o bölgenin kodları, ustalık bilgisi, ürün çeşitliliği, sosyal ilişkiler ve kültür vardır. Bunun üzerine modern yaklaşımlar daha rahat konulabilir. Ancak bu geçmiş olmadan kaybedilen tohumlar, meslek bilgisi, yerel tatlar, sanayi çağı öncesi üretilen geleneksel ürünlerden haberdar dahi olunamaz.

   

  Bu bilgi ‘Yol bağımlılığı ‘ kavramı ile de karşılanmaktadır. maltepe escort Bir yere özgü kendi kendini yeniden üretebilecek sosyal yapılar, kültür ve kurumları içerir. Yol Bağımlılığı kavramı yeterlilik ve sınırlılıklarımız ile ilgili önemli veriler sunar. Bir alanda uzun vadeli başarı ya da yapısal krizin nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarından bir kısmı, yol bağımlılığının özelliklerine bakılarak görülebilir.

   

  Yerelde yapılacak projeler de tek tip, ornegin sadece çok da planlı olmayan inşaat gibi sürdürülebilir olmayan bir model üzerinden mi şekillenecek, yoksa alanın mimarisi, yerel besini, doğası, sosyal ağları, beşeri sermayesi ve baskın mesleği dikkate alınarak mı şekillenecek. Bu gelecek nesillere de verilmesi gereken bir cevap olacağından yörenin yol bağımlılığına ve de yöresel imgesine bakmak elzemdir.

   

  Bu iki yazı sonrası yerellik, sürdürülebilirlik ile ilgili Mengen ve köyleri ile ilgili geçmişten bulduğumuz kaynaklarda geçen verileri iktisadi ve sosyal konuları ön plana alan bir metin ile devam etmeye çalışacağım.

  #

  YORUM YAZ