logo

Reklam Alanı
 • 28 Tem 2018 18:34 - Okunma Sayısı: 1.183 - Yorum Yaz (0)

  Yöresel Elbiseniz ile Şenliğe Bekliyoruz -Haydi MENGEN-

  Yöresel Elbiseniz ile Şenliğe Bekliyoruz -Haydi MENGEN-

  “Mengen Yöresel Elbisesini Giyen Gelsin”

  Mengenimizin “aşçılık” değerinin yanısıra önemli bir diğer değeri “yöresel kıyafetleri”dir.

  “Kültür sürdürülebilir olduğu sürece, şehir kimliğini yaşatabilir.”

   

  Yöresel Elbiseniz ile Şenlige Bekliyoruz

  Bolu’da özel olan Mengen yöresel giyimini tanıtmak, unutulmamasını sağlamak ve yeni kuşaklara aktarmak amacı ile Yöresel Tatlar ve Giyim Kültürü şenliği gerçekleştiriliyor. Bu amaçla köylerden katılımın sağlanması için yoğun çalışmalar başlatıldı. Mengen gurbetçilerinin giyimlerine sahip çıkan, Mengen Sevdalılarının ilgisi ile ses getireceği düşünülüyor. Mengenli kadınların sandıklarında sakladıkları yöresel kıyafetleri artık özel terziler tarafından isteğe göre dikiliyor. Mengen Yöresel Tatlar ve Giyim şenliğine katılımın yarış halinde olacağı, tatlı bir rekabet eşliğinde ve folklorik yöre kadınlarının manken edası ile ilçeyi şenlendireceği ve ülkemizde ilgi ile izleneceği vurgulandı. Yöresel Tatlar ve Giyim Kültürü Şenliğinin bölgemizde ilk olacağı için yöresel elbisesini giyen kadınlarının katılımı istendi.

  Mengen Yöresel Tatlar ve Giyim Kültürü Şenliği ile ilgili yapılan açıklama.

  AMACIMIZIN GEREKÇESİ: Bizler kültürümüzü genç nesillere anlatmak ve yaşatmak istiyoruz. Bu bağlamda her yıl geniş kapsamlı çalışmalar yaparak yurt içinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Her yörede olduğu gibi tanıtım amaçlı Valilik, Kaymakamlık, Belediye ve ilçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Dernekler tarafından işbirliği ve iletişimi artıracaktır.

  Projede Mengen yöresel kültürünü, giysilerini, örf ve adetlerini tanıtma amaçlı etkinlikler düzenlenmesi planlanırken, dünden bugüne kültürümüzün devam ettirilmesi için, il ve ilçe birimlerimizin araştırmalarından faydalanılacaktır.

  AMACIMIZ -Mengen yöresinin gelenek ve göreneklerini tanıtmak. – Mengen yöresinin tarihini, kültürel zenginliklerini tanıtmak. – Unutulmuş kültür mirasımızı gün yüzüne çıkarmak. -Bölgemiz arasında farkındalık yaratmak. -Bölge halkı ile projeye destek veren kurum ve kuruluşların kaynaşmasını sağlamak. -Kurumlar arası koordinasyon iletişim ve iş birliğini artırmak.

  PROGRAM 23 – Ağustos 2018 –  Perşembe

  Mengen Dörtyol’da toplanacak olan yöresel giyimli katılımcılar kortej eşliğinde Konak köyüne kadar yürüyecekler ve ardından program başlayacak. Mengen Yöresel Ekip Gösterileri. Fotoğraf Sergileri, Halk Eğitim Yöresel Giysileri, Tarım Araç Ve Gereçleri sergileri Program bitimine kadar ziyarete açık olacak. Mengen Halk Oyunları Gösterisi. Kadın Giysileri tanıtımı, Defile, Mengen Halk Oyunları Gösterisi, Katılımcıların birlikteliği kaynaşma yemeği, Yöresel Davul Zurna Ekibinin Gösterileri.

   

  Kültür şenliğimizde bize desteklerini veren Mengen kaymakamımız Hasan Günaydın’a, Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut’a, Gökçe su Belediye Başkanı Atilla Ateş’e, ilçe Milli eğitim Müdürümüz Salih Celepçi’ye, Halk eğitim Müdürümüz Ahmet Çevik’e, Muhtarlar Dernek Başkanımız Ali Yiğit’e,  Leyla Aydoğan, Bedriye Demirtaş, Nuran Bayramoğlu Hocalarımızın gayretleri ile hazırladığımız projeye desteklerini veren çok değerli sponsorlarımıza teşekkür ederiz.  23 –08 – 2018 Perşembe günü gerçekleştireceğimiz Mengen Yöresel Tatlar ve Giyim Kültürü Şenliğimizde Mengen sevdalılarını Konak Köyün ’de ağırlamaktan mutluluk duyacağız.

   

   

  #

  YORUM YAZ